Zynga 700 milyon dolar ödeyerek Small Giant Games’i satın aldı.


Finlandiya merkezli aynı zamanda Empires & Puzzles oyununun yapımcısı olan Small Giant Games, sektörün önde gelen şirketlerinden olan Zynga’ ya 700 milyon dolara satıldı.

NASDAQ borsasında kamuya açık olarak işlem gören ve hızını kesmeyen Zynga yeni bir şirketi daha bünyesine ekledi. Zynga, nakit 330 milyon dolara ek olarak 230 milyon dolar ederinde hisse karşılığı ile birlikte Finlandiyalı Small Giant Games şirketinin yüzde 80’lik kısmını satın aldı. Aynı zamanda Empires & Puzzles oyununun sahibi olan şirketin yüzde 20’lik kısmını ise 3 yıllık planda hedeflerin  ve kar oranının istenilene ulaşması dahilinde alacağını  ifade  etti.

Zynga’nın bu girişimiyle birlikte oyun satışlarını ve gelirlerini arttıracağı düşülünüyor ancak şirket nakit ödemenin 200 milyon dolarını kredi çekerek ödeyecek. Small Giant Games ise kurulduğu 2013 yılından beri aralarında Spintop Ventures, EQT Ventures, Creandum ve Profounders gibi şirketlerin de olduğu 52 milyon dolarlık yatırım alarak az zamanda oldukça yüksek gelir elde etmeye başlamıştı.

2017 yılında çıkarılan Empires & Puzzles oyunu piyasaya sürüldükten sonra 10 ay boyunca şirkete toplamda 33 milyon dolar gelir sağlamıştı. Aynı zamanda Season2: Atlantis ve Alliance Wars oyunlarının da sahibi olan şirket, 2018’in yalnızca il dört aylık sürecinde iki oyunun önceki yıl boyunca sağladığı gelirin tamamını elde etti. Çıkarttığı çeşitli ve farklı kategorilerdeki oyunlarla farklı kitlelere sahip olan şirket bu stratejiyle birlikte hızla gelirlerini katlamayı başardı.

Zynga Poker, Farm Villie, ve Word With Friends gibi oyunları çıkartan ve 2007’de kurulan Zynga, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 248 milyon kazanan şirketin son çeyreğinde ise 243 milyon dolar kar sağlayacağı tahin ediliyor. Ülkemizde Gram Games ve Peak Games oyunlarının bazılarını satın alan Zynga tüm bu gişirimleriyle birlikte gelirlerini daha da artıracak gibi görünüyor.