Otonom ve kablosuz su altı drone’u iBubble.


iBubble, su yüzeyinin altında kablosuz olarak otonom halde kullanılabilen bir drone olmanın yanında artık çeşitli amaçlarda da kullanılabilecek.

Şimdiye dek su yüzeyinin altında çalışabilen değişik drone modelleri çıkmış olsa da kablosuz çalışabilen ve su altında otonom hareket etme özelliğine sahip bir model piyasada henüz yoktu. Piyasadaki bu açığı iBubble doldurmaya hazırlanıyor olsa gerek çünkü bu yeni nesil drone su altında kablosuz olarak otonom hareketler yapabiliyor. Eğer istenirse kablo bağlantısı ile de kullanılabiliyor.

Bu yeni nesil drone modelinin kullanım alanı ise hayal gücünüze kalmış. Sahip olduğu kamera sistemi ve otomatik takip özelliği sayesinde artık dalgıçlar başka birine ihtiyaç duymadan kendilerini çekebilecekler. Otel ya da çeşitli işletmeler su altında gerçekleştirecekleri çekimleri iBubble sayesinde oldukça pratik şekilde yapabilecekler. Tüm bunların yanı sıra iBubble bilim insanları ve kaşifler tarafından da oldukça rahat kullanılabilecek tasarıma sahip.

Su altında bulunan engellerden vey a resiflerden sahip olduğu sensörler yardımıyla çarpmadan geçebilen iBubble 60 metre kadar derine inebiliyor ve bataryası 1 saat kadar dayanıyor. Nvidia firmasının geliştirmiş olduğu bu drone, 3.5 km/h’lik hızını ve otonom hareketlerini sağlayan bir Jetson Tx2 işlemciye sahip. Ayrıca su altı ortamda gerçekleştirilecek çekimler için iki güçlü ışık bulunduran iBubble, merkezi Marsilya olan Notilo Plus tarafından 15 kişilik bir takımla geliştirildi. Video çekim özelliklerinin de geliştirileceği ürünün ilk siparişleri 2019 yılının Ocak atında teslim edilmeye başlanacak. Yeni nesil drone iBubble fiyatları ise 6700 dolar civarlarında değişiyor.