Kozmetik mağazası zinciri Sephora, Türkiye’de online alışverişe başladı.


Dominique Mandonnaud’un 1969 yılında kurduğu ve Fransa’nın önde gelen kozmetik şirketlerinden olan Sephora, günümüzde yaklaşık 4 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. 2010 yılında ülkemize gelen ve 45 mağazası bulunan şirket satışlarını artık internet ortamında da gerçekleştirebilecek.

Şirketin 4 bin tanesi Fransa’da olmak üzere toplamda 25 bin çalışanı aynı zamanda yine 300 tanesi Fransa’da olmak üzere dünyada toplam 1700 mağazası bulunuyor. Şirketin ülkemizde bulunan mağazalarının bir kısmının online satış sistemiyle birlikte kapatılıp kapatılmayacağı bilinmiyor.

Sephora, online alışverişin oldukça hız kazandığı şu dönemlerde ülkemizde online satış sistemini başlatmak için geç kalmış olsa bile web sitelerine bakıldığında oldukça özenli ve düzenli hazırlanmış olduğunu görüyoruz. Markaları ve ürünleri ayrı kategorilerde toplayan ve böylece oldukça pratik bir kullanım deneyimi sunan sitede bunlara ek olarak ‘Sephora Collection’ kategorisi sayesinde şirketin kendi markasının ürünlerini bulabiliyoruz. ‘Sephora Surprise’ kategorisinde ise farklı markaların indirimli ürünleri bir araya toplanarak kullanıcıların kolaylıkla indirim fırsatlarından faydalanmalı sağlanmış.

Tüm bunlara ek olarak Sephora, internet sitesinde yer alan #InstaShop bölümü sayesinde özellikle erkeklere yardımcı olmak üzere kullanıcılara hediye önerileri sunuyor. Ülkemizde belli bir dönem önde gelen e-ticaret platformlarında satış yapan firma kendi web siteleri üzerinden online alışveriş sistemini başlatmasıyla kullanıcılarını mutlu edecek gibi görünüyor.