Artırılmış gerçeklik navigasyon uygulaması Phiar, 3 milyon dolar yatırım aldı.


Önceki yaz döneminde gerçekleşen S18 Demo Day’in ilk gününde bazı kullanıcıların deneyimleme fırsatı bulduğu arttırılmış gerçeklik navigasyon uygulaması ve Silikon Vadisi merkezli Y Combinator yapımı olan Phiar, 3 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı.

Anorak Ventures, Zeno Ventures, GFR Fonu, Mayfield Fonu, Y Combinator, Cross Culture Ventures, Half Court Ventures ve Innolinks gibi yatırım şirketlerinin katılımıyla gerçekleşen tohum turu, Norwest Venture Partners ve Venture Reality Fund şirketleri ile ortaklaşa yürütüldü.

VMWare, Apple, Microsoft, Shutterstock yazılımlarını derin öğrenme, yazılım optimizes, 3D yapılandırma ve AR tasarımında birleştiren şirketin geliştirdiği Phiar, sürücünün reel dünyada etrafını fark etmesi kolay olan boya yoluyla zenginleştirerek standart GPS uygulamalarından ayrılıyor.

Derin öğrenimin ve yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı bu uygulamanın tasarımında kadınların rol almasıyla değer kazanan Phiar’ın kullanımı özel kılan yetenekleri ise derin öğrenme ve de akıllı telefonlarla uyumlu halde 200 fps hızıyla çalışabilmesi. Şirketin kurucularından Dr. Chen-Ping Yu, ürettikleri uygulamanın insanların hedef noktalarına daha güvenli ve huzurlu şekilde gitmelerini sağlamak için gelirtirildiğini ifade ederken şirketin kurucu ortağı Ivy Li ise sürücülerin gözlerini yoldan ayırmadan gerçek dünyaya bakabilmelerini istediklerini belirtti. Uygulamanın ise kullanıcıya 2019 yılının yarısında sunulacağı tahmin ediliyor.